Jedyny taki kierunek w Polsce

piesNa Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ruszył zupełnie nowy kierunek studiów. Jest na tyle innowacyjny, że w Polsce jeszcze nigdzie w tym zakresie nie kształcą. To jedyny taki kierunek w kraju. A jego nazwa brzmi: Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii i znajduje się na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Na początek będą to stacjonarne studia dzienne, trzyletnie, kończące się egzaminem licencjackim, w tym obroną pracy.
konStudia zostały otworzone z myślą o tych wszystkich osobach, które swoją przyszłość zawodową oraz pasję chcą połączyć. To studiowanie interakcji człowiek-zwierzę w kontekście rekreacji, a także we wspomaganiu tradycyjnych metod edukacji, reedukacji , wychowania i aktywizacji społecznej, a także w terapii. Zatem, skoro tak liczne są tematy podejmowane na tych studiach, nie powinno dziwić stwierdzenie, że ten kierunek jest iście interdyscyplinarny. Dlatego do realizacji programu nauczania zostali powołani nauczyciele z różnych obszarów wiedzy, począwszy od nauk rolniczych, a skończywszy na naukach medycznych, społecznych i naukach humanistycznych.
Właśnie dlatego absolwent tego kierunku będzie mógł pochwalić się wiedzą z zakresu tła historycznego, kulturowego i społecznego uwarunkowania obecności oraz roli zwierząt w życiu człowieka. Będzie także znać regulacje prawne i organizacyjne, a także zasady etyki w zakresie utrzymania i użytkowania zwierząt. Do tego posiądzie podstawy wiedzy z zakresu zadań i reguł międzyludzkich. Będzie także znać mechanizmy podstawowych procesów zachodzących w człowieku i zwierzęciu, które są oczywiście istotne z punktu widzenia aktywności zawodowej, związanej z niniejszym kierunkiem. Studia pozwolą na uzyskanie wiedzy z zakresu rozwoju człowieka w ujęciu biomedycznym, psychologicznym i społecznym, a także na temat zaburzeń w ujęciu rodzajowym i przyczynowo-skutkowym. zwierzeDo tego wszystkiego nałożony jest kontekst zwierząt w życiu człowieka, zatem wszystko, co spotyka człowieka, przekłada się w pewnym stopniu na zwierzęta i na ich relacje z człowiekiem. To także okazja do poznania wiedzy na temat typowych metod edukacji, wychowania i terapii ludzi oraz ich wspomagania zajęciami ze zwierzętami. Absolwent tychże studiów ma umieć zaplanować i zrealizować działania, zajęcia z udziałem wybranych zwierząt lub przekazania wiedzy na ich temat.
Absolwent kierunku Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii znajdzie pracę w hostelach dla zwierząt, w organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami zwierząt, w jednostkach naukowo-badawczych, w organach administracji rządowej i samorządowej oraz wielu innych miejscach, gdzie człowiek i zwierzę współpracują.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>