Pielęgniarstwo

pielegniarkaPomimo młodego wieku, w jakim dokonuje się jednej z najważniejszych decyzji w życiu, niektórzy nie mają problemu z określeniem tego, co chcą w życiu robić, czym się zawodowo zajmować. Podjęcie tej decyzji bowiem warunkuje kierunek studiów, jaki się podejmie, a także całą ścieżkę kariery zawodowej. W ustaleniu tej drogi, bardzo ważne są także predyspozycje psychiczne, umysłowe i fizyczne. W zawodzie, o którym za chwilę będzie opowiadane, bardzo ważne są pewne cechy charakteru – empatia, asertywność, szybkość i łatwość podejmowania decyzji oraz trzeba lubić ludzi i pracę z nimi. Tym zawodem jest pielęgniarka/ pielęgniarz.
Choć mogłoby się wydawać, że ten zawód to głównie kobiety, to w szeregach białego personelu znajdują się także mężczyźni, którzy całkiem dobrze sobie radzą. Kierunek pielęgniarstwo jest jednak bardzo sfeminizowany. Zatem najczęściej wybierają go kobiety.
Podczas nauki studenci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi opieki medycznej oraz pielęgnowania zdrowia, zapobiegania chorobom, opieki nad osobami zależnymi – niemowlętami, niepełnosprawnymi, a także osobami starymi i niedołężnymi. chlopiec-irakW toku nauki nie obejdzie się bez biologii, chemii, fizyki czy anatomii. Będzie także dużo zajęć praktycznych – praktyki studenckie, staż.
Czy warto wybrać ten kierunek? Jeśli ma się do tego zawód predyspozycje, to warto. Chociażby ze względy na możliwość zarobkowej emigracji. Należy jednak przy tym znać co najmniej jeden język obcy. Jeśli chce się zostać w kraju, to ma się możliwość pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w hospicjach oraz domach opieki, można także być zatrudnionym w placówkach nauczania i wychowywania, ośrodkach służby medycznej czy w jednostkach systemu Ratownictwa medycznego oraz Sanatoriach.
Studia odbywają się na dwóch poziomach – licencjackim oraz magisterskim.
Studia pierwszego stopnia, czyli licencjackie, uprawniają absolwenta do samodzielnej pracy klinicznej w jednostkach ochrony zdrowia, promocji i edukacji zdrowotnej. Absolwenci mogą pochwalić się umiejętnościami w zakresie współdziałania z zespołami opieki zdrowotnej. Z kolei osoby, które ukończą studia magisterskie na tym kierunku są przygotowani do samodzielnego rozwiązywania problemów pielęgniarskich czy kierowania zespołami pielęgniarskimi. pielegniarka-naszywkaMogą także z powodzeniem wdrażać nowe metody i techniki opieki pielęgniarskiej czy wprowadzać nowe rozwiązania organizacyjne.
Choć praca pielęgniarki nie należy do najłatwiejszych, to możliwości zarabiania dobrych pieniędzy nie brakuje. Zwłaszcza w krajach Zachodniej Europy polskie pielęgniarki są cenione za sumienność i dobre wykształcenie i przygotowanie do zawodu. W Polsce najlepszym miejscem pracy są prywatne jednostki ochrony zdrowia – kliniki, przychodnie, gabinety specjalistyczne. Jednak i w państwowych placówkach także nie jest tak tragicznie jak było jeszcze kilka lat temu.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>