Ratownik medyczny

ratownik-iglaKiedy widzi się pędzącą karetkę na sygnale, albo lecący helikopter ratunkowy, nie myśli się o osobach tam pracujących, tylko o powodzie, dla którego te pojazdy mknął przez ulice. Tymczasem w tychże pojazdach, samolotach zasiada wykwalifikowana kadra ratownicza, która umie nieść pomoc w niemalże każdych warunkach i o każdej porze dnia i nocy. Ci specjaliści są jednak tak bardzo niedoceniani przez społeczeństwo, że aż wstyd o tym mówić i pisać. Niemniej jednak zawód ratownika medycznego jest niezwykle potrzebny i ważny dla całego społeczeństwa.
Ratownictwo medyczne nie jest prostym kierunkiem. Nie dość, że studenci przyswajają wiedzę z zakresu medycyny, to jeszcze muszą ją umieć zastosować w warunkach pozaszpitalnych, nocą, w skwarze, w deszczu czy w śnieżycy. To nie są warunki sprzyjające koncentracji i wykorzystywaniu w pełni swego potencjału, jednak właśnie tak ratuje się ludzkie życie. ratownik-helikopterA ratowników medycznych w Polsce brakuje. Z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na podjęcie zatrudnienia w tym zawodzie, głównie ze względów ekonomicznych. Niskie wynagrodzenie i dość wymagające warunki pracy nie są dla każdego wystarczające. Warto podkreślić, iż w tym zawodzie pracują najwytrwalsi i najdzielniejsi ludzie, dla których życie ludzkie jest największą wartością. W pełni oddani ratowaniu, pomaganiu i wspieraniu poszkodowanych, są ważnym elementem całego systemu ratownictwa w Polsce.
Nauka na kierunku Ratownictwo medyczne trwa 3 lata czyli 6 semestrów. Są to przeważnie studia pierwszego stopnia, odbywające się w trybie stacjonarnym. I choć nauki jest sporo, do tego obowiązkowe praktyki, to kierunek cieszy się popularnością, choć w przeważanej mierze absolwenci wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu lepszej posady, zatem warto doszlifować znajomość języków obcych.
Jeśli ktoś myśli o byciu ratownikiem medycznym, to obowiązkowa jest piątka z biologii na koniec szkoły średniej. karetkaBez bardzo dobrej znajomości zagadnień związanych z nauką o człowieku, jego fizjologii, zasad panujących w świecie zwierząt i roślin, nie można marzyć o ratownictwie. Oczywiście liczyć się będzie ocena na świadectwie maturalnym, zatem o nauce trzeba myśleć dużo wcześniej niż ostatnia klasa przed maturą. Na studiach trzeba będzie bowiem opanować materiał z zakresu intensywnej terapii, farmakologii, anatomii, medycyny ratunkowej czy toksykologii. Nie ucieknie się także przed elementami psychologii.
Praca jako ratownik medyczny może dawać mnóstwo satysfakcji i radości. Może jednak wywoływać także smutek i frustrację, dlatego osoby, które decydują się na podjęcie tychże studiów i wykonywanie tego zawodu, muszą mieć niezwykle silną psychikę. Predyspozycje do szybkiego podejmowania decyzji, szybkość działania, odwaga i skoncentrowanie na celu to cechy prawdziwego ratownika medycznego.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>