Religioznawstwo
religie

Nauka zajmująca się pochodzeniem, a także różnymi rodzajami struktur w religiach świata. Jest ona bardzo rozbudowana, bowiem oprócz standardowej wiedzy na temat religii, uczy ona o jej historii, nawiązuje do aspektów psychologicznych i społecznych. Badania prowadzone pod kątem religii, analizowane są pod kątem człowieka jego relacji, myśli i przekonań. Niezwykła strefa tzw. sacrum rozpatrywana jest przez różne definicje poszczególnych pojęć, porównanie ich ze sobą i znalezienia wspólnego sedna. Jako przykładowe z nich, rozpatrywane problematycznie są: symbolika, śmierć, zabobony, boskość, nieśmiertelność, ale także przeróżne tematy tabu. Przeanalizowanie wszystkich pojęć (a jest ich niezwykle dużo) z zakresu religioznawstwa pozwala zrozumieć sedno religii.

smierc

Smierć

Każda, bowiem kultura ma swojego różnego rodzaju Boga, dla jednych jest to Jezus Chrystus, dla innych Budda, a dla jeszcze innych tysiące innych bożków. W każdym z rodzajów danej religii są różni wyznawcy, różny czas świąt i poglądy religijne. Każdy, bowiem w coś wierzy i jak by tego nie nazwać Bóg jest tylko jeden, występujący jedynie pod różnymi nazwami. Często przypisywane są mu przeróżne zjawiska towarzyszące w życiu. Ciesząc się dziękuję się Najwyższemu, bądź Najwyższym, ale także przypisuje się niepowodzenia, rozczarowania, a nawet zjawiska, na które nie ma logicznego wytłumaczenia jak kataklizmy, powodzie, wypadki czy śmierć najbliższych.

budda

Budda

Oczywiście niezwykle ważnym problemem religioznawstwa, który powinno się zgłębić. Jest kwestia osób niewierzących tzw. ateistów, bowiem na całym świecie jest miliony osób, które nie wierzą w nic, a na pewno nie w Istotę Wyższą.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>