Czy warto studiować filologię?

filologia-okularyW dzisiejszym świecie, w życiu codziennym, w pracy, na urlopie niezbędna jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego – najczęściej angielskiego. I nie podlega żadnej wątpliwości fakt, iż języków obcych trzeba się uczyć, bo ich znajomość jest już podstawą do aktywnego życia społecznego. Jeśli zajęcia w szkołach są niewystarczające, osoba ucząca się chciałaby wykroczyć poza ramy programowe lub po prostu poszerzyć słownictwo, wiedzę z zakresu kultury, to może zapisać się do prywatnej szkoły językowej lub wykupić sobie korepetycje. Dostęp do języków obcych jest bardzo powszechny i nikogo nie dziwi czytanie obcojęzycznych książek w oryginale czy też oglądanie zagranicznych stacji telewizyjnych. Skoro więc chętny do nauki języków obcych ma taki szeroki dostęp do wiedzy, czy warto więc studiować filologię?
Odpowiedź na to pytanie jest z jednej strony prosta, z drugiej złożona. Jej prostota polega na fakcie, że zawsze warto jest studiować. Niektórzy eksperci w dziedzinie edukacji twierdzą nawet, by studiować cokolwiek. Studiowanie bowiem wyrabia w człowieku ciekawość i umiejętność zgłębiania wiedzy.filologia-angielska To także możliwość otrzymania ogólnego wykształcenia – logika, psychologia społeczna czy ekonomia to przedmioty podstawowe, znajdujące się w programie większości kierunków studiów. Jeśli jednak ktoś interesuje się językami obcymi lub daną kulturą, to filologia będzie dla niego. Część osób mówi o tych kierunkach, że są to darmowe szkoły językowe. Nie do końca jest to prawda. Owszem, szlifuje się tu języki obce niemalże do perfekcji, jednak program nauczania jest dużo szerszy niż w szkołach językowych. Na studiach zgłębia się obcojęzyczną literaturę, kulturę danego państwa lub grupy państw, problemy współczesne oraz jego historię.
Z drugiej strony kwestia studiowania filologii jest złożona. Wynika to z faktu, że dla potencjalnego pracodawcy filolog nie jest szczególnie atrakcyjnym pracownikiem, zwłaszcza gdy firma nie jest związana z jakimkolwiek kontaktem zagranicznym lub nawet chęcią czy możliwością jego nawiązania. filologia-naradaFilolog jest specjalistą od języka, kultury danego kraju, ale to nie ekonomista, osoba zarządzająca zespołem czy księgowy. Zatem absolwenci studiów filologicznych, chcąc znaleźć szybko pracę, powinni pomyśleć nad drugim kierunkiem lub odpowiednim stażem zawodowych czy praktykami studenckimi. Dodatkowe zapisy o zatrudnieniu lub doświadczeniu zawodowym – choćby w formie wolontariatu – będą mile widziane przez przyszłego, potencjalnego pracodawcę.
Warto więc pogłębiać swoją wiedzę z zakresu znajomości języków obcych, a dzisiejszy świat wymaga od młodych ludzi znajomości co najmniej dwóch języków obcych. Warto stawiać na angielski, gdyż jest on wręcz niezbędny. Jako dodatkowy język coraz chętniej wskazywany jest hiszpański, włoski, niemiecki czy francuski. Warto o tym pamiętać decydując się na studiowanie filologii.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>