Co studiować by znaleźć pracę

przyszlosc-pytanieKończąc liceum młodzi ludzie bardziej myślą się o studiach niż o przyszłej pracy. Oczywiście nie jest tak, że przyszli maturzyści w ogóle nie planują swojej kariery zawodowej. Planują. Jednak to planowanie bardzo często oparte jest o abstrakcyjne wyobrażenia rynku pracy, wymagań pracodawcy i tego, co się będzie robić po studiach. Chcą być na przykład lekarzami, jednak nie zdają sobie do końca sprawy jak wygląda rynek usług medycznych, których specjalistów brakuje, które specjalizacje są oblegane i tak dalej. Wybieranie studiów to czas trudnych decyzji, które później zaważą na całym życiu. To trudny czas dla młodego człowieka, dlatego warto poszukać informacji, jakie zawody będą w przyszłości mile widziane, a jacy specjaliści będą wysoko cenieni przez pracodawców. Zatem jaki kierunek studiów wybrać, by mieć zapewnioną po nim pracę? Jak będzie wyglądał rynek pracy za 5, 6 czy 10 lat?
przyszlosc-informatykRozwój informatyki to fakt, z którym nie ma co polemizować. Zatem wydaje się, że informatycy będą zawsze poszukiwanymi i dobrze opłacanymi pracownikami. Istnieje jednak możliwość, iż za kilkanaście lat młode pokolenie doskonale będzie sobie radziło z podstawami informatyki, programowania czy grafiki komputerowej, że w branży IT cenieni będą specjaliści od poszczególnych dziedzin. Przewiduje się na przykład, że dużym zainteresowaniem będzie się cieszyć zawód informatyka medycznego, czyli zajmującego się oprogramowaniami do wszelkich maszyn i sprzętów wykorzystywanych w szpitalach czy laboratoriach. Medycyna idzie bowiem naprzód i jej zmechanizowanie jest nieuniknione – wszelkie aparaty do na przykład rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej wymagają specjalistycznego oprogramowania, a fachowców w tej dziedzinie nie jest wielu. Podobnie będzie wyglądał rynek oświatowy, który w tej chwili może nie wydaje się łakomym kąskiem dla firm IT, jednak i tu w końcu przyjdzie komputeryzacja i potrzebni będą fachowcy, którzy specjalizować się będą w informatyce oświatowej.
przyszlosc-statek-kosmicznySzybciej jednak karierę zrobi specjalista ds. lotów kosmicznych. Jak przekonują wizjonerzy ds. rynku pracy, zawód ten ma wielką przyszłość. I choć brzmi to co najmniej jak bajka albo sci-fi, to loty w kosmos powoli wdzierają się do świata cywilnego – potężne firmy pracują nad samolotami pasażerskimi, które będą osiągały właśnie kosmiczne wysokości. Warto więc przyjrzeć się i rozważyć kierunki związane z lotnictwem i kosmonautyką.
Wydaje się, że idealnym zawodem, który na pewno ma zagwarantowaną przyszłość jest lekarz. Tymczasem trwają prace nad budową komputera, który będzie w stanie rozpoznać chorobę i przepisać odpowiednią kurację. Ale spokojnie, człowiek będzie kontrolował maszynę, by ta nie popełniła błędu. Wygląda jednak na to, że liczba lekarzy nie będzie tak znaczna jak obecnie, zatem część będzie musiała się przekwalifikować.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>