W dobie otwartych rynków pracy, gdzie barierą jest wyłącznie język lub kwalifikacje, a nie fakt bycia obcokrajowcem, praca za granicą wydaje się być czymś naturalnym. A na pewno tak będzie w najbliższej przyszłości. I młodzi ludzie dostrzegając ten trend i zjawisko, wybierają coraz częściej uczelnie zagraniczne, by tam zdobywać wiedzę, doświadczenie i w przyszłości pracę. Cześć z nich przenosi się w trakcie studiów do zagranicznej uczelni, by otrzymać dyplom tamtejszego uniwersytetu. Studenci wierzą przy tym, że taki dokument otworzy im szerzej drzwi do kariery i lepszej pracy.
Według oficjalnych danych pochodzących z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za granicą kształci się blisko cztery miliony studentów na całym świecie, z czego blisko 50 tysięcy to Polacy. Ważne jest też to, że liczba Polaków wyjeżdżających na studia za granicę kraju stale rośnie bez względu na fakt, iż kraj nasz boryka się z niżem demograficznym. Jak pokazują dane liczba kształcących się polskich studentów poza Polską w ostatnich trzech latach wzrosła o 20 procent.
Najpopularniejsza jest naturalnie Wielka Brytania, choć coraz częściej młodzi ludzie decydują się na naukę w Danii, która oferuje bogatą ofertę akademicką. Sporo osób wybiera także Niemcy i Włochy. Studenci starają się o dyplom znanej, renomowanej zagranicznej uczelni sądząc, iż pomoże im to dostać pracę w cenionych firmach czy instytucjach europejskich. Wynika to z faktu, iż polskie szkoły wyższe nie cieszą się wielkim szacunkiem i poważaniem wśród zachodnich pracodawców. Większość studentów wybierających naukę poza Polską wskazuje też na fakt, iż na wielu polskich uczelniach wciąż jest bardzo niski poziom nauczania, natomiast zagraniczne placówki oferują nie tylko renomowany dyplom, ale i doświadczenie i kwalifikacje zawodowe, nie wspominając już o języku obcym, który jest szlifowany niemalże do perfekcji.
Wydaje się być oczywistym, że polskie uczelnie powinny zadbać o wysoki poziom nauczania, o innowacyjne metody kształcenia oraz bogatszy, odpowiadający współczesnemu rynkowi pracy program. Warto także stawiać na innowacyjne kierunki i zagadnienia, które w świecie są rozwijane i udoskonalane. Studentów nie odstraszają nawet wysokie koszty utrzymania się w obcym kraju. Sprawnie organizują sobie stypendia, granty czy szukają pracy, która pozwoli im zapewnić sobie pokrycie kosztów wiktu i opierunku.
Czy warto studiować za granicą? Oczywiście, że warto. Daje to niepowtarzalną okazję poznania innych kultur, metod nauczania, pogłębienia znajomości języków obcych i oczywiście wiedzy z zakresu, który się wybrało. Faktem jest, że absolwenci polskich uczelni stając do konkursu o pracę z innymi absolwentami np. Sorbony czy Oksfordu, mają mniejsze szanse. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoją dalszą ścieżkę edukacji i jeśli nie można z rożnych powodów podjąć nauki za granicą, to może warto rozejrzeć się za kursami, studiami uzupełniającymi lub innymi formami zdobycia dokumentu z prestiżowej uczelni, potwierdzającego wiedzę.
Opublikowano Kwiecień 30, 2016, 1:12 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Uncategorized, Wybór szkoły