Za chwilę zostaną podane do wiadomości wyniki z tegorocznych matur. Tym samym abiturienci rozpoczną wyścig o indeks wymarzonego kierunku na wybranej uczelni. I jak co roku do uczelnianych komisji rekrutacyjnych zostaną złożone dziesiątki, jak nie setki podań wraz z załącznikami, o przyjęcie na studia. Na które kierunki wybiera się najwięcej tegorocznych maturzystów? Tego za pewne dowiemy się dopiero pod koniec roku, kiedy definitywnie zostanie zamknięta rekrutacja. Do tej chwili można przyglądać się pewnym tendencjom, które pokazują wyniki z poprzednich lat.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało w grudniu ubiegłego roku raport, który pokazywał, jakie kierunki cieszyły się największą popularnością wśród ubiegłorocznych abiturientów. Dokument udowadnia, że czołówka rankingu może ulec nieznacznej zmianie, jednak kierunki, które rok rocznie królują w pierwszej dziesiątce, są niezmienne. Raport pokazuje, że w 2018 roku przybyło w Polsce czterysta szesnaście tysięcy studentów. Najwięcej podań o przyjęcie na studia odnotowały kierunki informatyka, zarządzanie i psychologia. Wartym odnotowania jest fakt, że w 2018 roku ponad sto tysięcy abiturientów zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.
Jak już wspomniano, najpopularniejszym kierunkiem okazała się być informatyka. Podobnie było w roku poprzednim, tj. 2017. Chciało ją studiować aż czterdzieści dwa tysiące osób. Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie, na które aplikowało blisko dwadzieścia siedem tysięcy osób. Trzecie miejsce przypadło psychologii. Tu liczba podań osiągnęła liczbę dwudziestu dwóch tysięcy. Psychologia to kierunek, który od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, a to za sprawą swojej uniwersalności. Cieszyć powinny także wyniki innych kierunków, jak choćby ekonomia czy prawo. Na te studia składało odpowiednio blisko osiemnaście tysięcy i siedemnaście tysięcy osób. Kierunek finanse i rachunkowość wybrało w zeszłym roku szesnaście tysięcy osób, a automatykę i robotykę aż piętnaście tysięcy osób. Kierunek budownictwo jako swój wymarzony określiło poprzez złożenie podania piętnaście tysięcy osób. Nieśmiertelna pedagogika osiągnęła wynik dwanaście tysięcy złożonych podań.
Warto podkreślić, iż w zestawieniu najpopularniejszych kierunków między rokiem 2017 i 2018 nie wiele się zmieniło, jednak w 2018 roku w pierwszej dziesiątce zabrakło filologii angielskiej. Za to do czołówki weszła logistyka. Rok 2019 nie powinien przynieść zaskoczenia. Mogą zamienić się miejscami niektóre kierunki, jednak informatyka czy psychologia jeszcze długo utrzymywać się będą w ścisłej czołówce najpopularniejszych kierunków w Polsce.
Opublikowano Maj 31, 2019, 10:42 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki