Kierunek Biotechnologia nie jest łatwym kierunkiem. Decydując się na studiowanie tej dziedziny wiedzy, trzeba się liczyć z ogromnymi wyrzeczeniami, dużą ilością materiału do nauczenia i ciężkimi egzaminami czy kolokwiami. Jednak jeśli ktoś przebrnie przez studia może opędzać się od pracodawców, bowiem kierunek ten daje nieograniczone możliwości zatrudnienia, a największą branżą pracodawców jest przemysł. Właśnie dlatego warto rozważyć te studia. Praca po nich jest niemal pewna. I do tego dobrze płatna.
Biotechnologia to nurkowanie w przyszłości. Ta dziedzina nauki jest tak powszechna i szeroka, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że codziennie mamy z nią do czynienia. Firmy kosmetologiczne, przemysł farmaceutyczny browarniczy czy mleczarski to tylko niektóre przykłady potencjalnego miejsca pracy. A przecież nie trzeba pracować na etacie. Można założyć swoją firmę i stać się swoim pracodawcą.
Absolwent kierunku Biotechnologia odnajdzie się na rynku pracy bez problemu. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi studiów, absolwent odnajdzie się w wielu różnych dziedzinach. W skład tej dziedziny nauki wchodzą m.in. biochemia, mikrobiologia, biologia molekularna, chemia i genetyka. Obecnie obserwuje się tendencje do ekologizacji kierunków tej dziedziny, tzn. poszukuje się rozwiązań mających na celu większą i skuteczniejszą ochronę środowiska.
Studia na kierunku Bioinżynieria są dwuetapowe. Pierwszy etap to trzyletnie studia licencjackie. Tu student uczy się wszystkiego, poznaje pełen program bez uzyskania specjalizacji. Dopiero na drugim etapie, na studiach dwuletnich magisterskich, zaczyna się specjalizacja. Teraz już student musi wybrać, czym się interesuje i wiedzę z jakiego zakresu chce zgłębiać. Po uzyskaniu tytułu magistra może kontynuować swoją przygodę z nauką na studiach doktoranckich.
Aby dostać się na kierunek Biotechnologia, kandydat musi zdać maturę z wymaganych przez daną uczelnię przedmiotów. Najczęściej wymagane są język polski, język obcy, biologia, chemia, fizyka i astronomia, a także matematyka. Wyniki matury będą oczywiście decydowały o kolejności przyjęcia abiturienta na uczelnię.
Student Biotechnologii zdobywa wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, nauk o środowisku. Będzie znał procesy dokonujące się w przyrodzie oraz pozna wpływ człowieka na środowisko. Powinien także poradzić sobie z analizą biowskaźników, w tym analizą ilościową i jakościową stanu środowiska. Natomiast pracę będzie mógł znaleźć m.in. w kontrolnych i badawczych laboratoriach wykorzystujących metody biotechnologiczne, mikrobiologiczne czy biologiczne. Będzie mógł pracować w ośrodkach uprawy roślin czy hodowli zwierząt, a także w powiązanych z nimi instytutach naukowo-badawczych.
Opublikowano Czerwiec 30, 2019, 9:34 am Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki