Są kierunki, które zawsze będą wypuszczać na rynek liczną grupę potencjalnych bezrobotnych. Na szczęście budownictwo do nich nie należy. Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na dość intratne finansowo kontrakty czy też umowy. Kierunek budownictwo zaczyna znów być modny, a ku wielkiej radości studentów, przybywa na tym kierunku studentek.
Jeśli lubi się tworzyć, budować czy projektować, to budownictwo może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że po ukończeniu niniejszego kierunku w zasadzie bezrobocie nie grozi – chyba, że bardzo się chce być bez pracy, to jeszcze daje ono bardzo szeroki wachlarz możliwości realizowania swoich zainteresowań. Podczas studiów na tymże kierunku, studenci poznają zasady budowania bloków, domków jednorodzinnych, mostów, torów kolejowych, dróg i autostrad, projektowania i wielu, wielu innych. Program studiów jest więc dość napięty i „naładowany” do granic możliwości. Są to więc studia dość trudne, przeznaczone dla osób mających wyobraźnię, zwłaszcza przestrzenną, ścisły umysł, który jednak chętnie poznaje i stosuje nowości techniczne i technologiczne. To także kierunek dla osób pilnych, bowiem przy tak dużej intensywności programowej, łatwo jest się zgubić i zostać w tyle.
Trzeba pamiętać, że studia z zakresu budownictwa składają się z dwóch poziomów. Pierwszy to studia czteroletnie inżynierskie, a drugi, to już studia magisterskie. Studia są realizowane w trybie dziennym i zaocznym. Trzeba także mieć na uwadze bardzo ważne praktyki studenckie, ponieważ dają one możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności w wybranym zakresie.
W kolejnych latach student dokonuje wyboru, czym dokładnie chce się w przyszłości zajmować – czy będzie to budowa dróg, czy też prowadzenie budowy i jej nadzorowanie, a może specjalizacja obejmie obiekty kolejowe lub wodne. Studia pierwszego stopnia zostały tak zaplanowane, by ich absolwent mógł prezentować wiedzę i umiejętności wymagane od nowoczesnych inżynierów budownictwa. Studenci tych studiów poznają materiały budowlane, ich wytrzymałość i strukturę. Do tego dochodzi wiedza z zakresu instrumentów pomiarowych, zasad rysunku technicznego, wymogów prawnych niezbędnych do spełnienia przy różnego rodzaju budowlach lądowych i wodnych. Student dowiaduje się jak kierować zespołem i firmą budowlaną. Ważne są także nowoczesne programy komputerowe, które służą w późniejszej pracy.
Studia drugiego stopnia to już poziom kształtowania studenta pod kątem tego, czym dokładnie będzie się zajmować w przyszłości. Absolwent uzyskuje pełne kwalifikacje do planowania i realizowania inwestycji budowlanych, wykonywania remontów czy modernizacji. Może także pracować naukowo-badawczo w laboratoriach zajmujących się właśnie materiałami budowlanymi.
Opublikowano Sierpień 31, 2017, 8:13 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki