Mówią, że to nie łatwy kawałek chleba, że trzeba się napracować, wybić, by coś znaczyć. I choć obecnie polskie aktorstwo przeżywa w końcu rozkwit w postaci dostrzeżenia polskich talentów za wielką wodą, to wciąż masa młodych i ambitnych pozostaje nieodkryta. Aktorstwo to bardzo wymagający zawód, a studia także nie będą usłane różami. Kto więc chce być aktorem/ aktorką, musi nastawić się na ciężką pracę i liczne porażki, choć zadowolenie publiczności jest najmilszą nagrodą.
Bycie aktorem od zawsze przyciągało niepokorne, artystyczne dusze. Deski teatralne czy kinowy ekran przyciągają rzesze fanów oraz tych, którzy marzą o wielkiej sławie i sukcesie. Niedoścignionymi gwiazdami są te mieszkające w Hollywood, pokazywane przez największe stacje telewizyjne, zgarniające nagrody i wyróżnienia, zarabiające miony dolarów. O takim życiu marzy nie jeden aktor. W Polsce także z aktorstwa można się utrzymać o ile dostanie się angaż w jakimś serialu, najlepiej tasiemcu, który szybko się nie skończy. Także kinowe produkcje pozwalają na dobry zarobek. Jednak zostać aktorem nie jest wcale łatwo. Robert De Niro uważa, że zaletą bycia aktorem jest możliwość przeżywania cudzego życia bez płacenia za nie. Coś w tym jest, lecz trzeba pamiętać, że aktorstwo to może przede wszystkim rutyna. Jeśli zostanie się zatrudnionym w teatrze, to trzeba będzie grać zaplanowany repertuar. A to oznacza granie trzy dni z rzędu tego samego. Jeśli się poszczęści i zdobędzie się angaż telewizyjny, to tu z kolei trzeba odłożyć swoje ambicje i grać tak, jak każą. Aktorstwo jest dla tych, których to wszystko nie zniechęca.
Studia na wydziale związanym z aktorstwem są niezwykle oblegane. Matura jest tu najmniejszym problemem dla tych, którzy na poważnie myślą o karierze aktorskiej. Nie oznacza to, że wyniki egzaminu dojrzałości są nieistotne. Wręcz przeciwnie. Dadzą one punkty, które mogą przeważyć nad innymi kandydatami. Jednak najważniejszym elementem rekrutacji jest sprawdzian o charakterze praktycznym. Każda uczelnia rekrutująca na kierunek aktorski ma w swoim regulaminie opis tego egzaminu, jaki będzie jego przebieg, na co należy zwrócić uwagę. Warto dobrze się z nim zapoznać.
Jeśli uda się dostać indeks wymarzonej uczelni, to same studia aktorskie także nie są takie proste. Podczas nauki student zdobywa dużą wiedzę z zakresu historii aktorstwa, teatru, sztuki, filmu, a także poświęca mnóstwo czasu na zajęcia praktyczne. Student będzie uczył się o tym, jak było się aktorem w starożytności, a jak to jest współcześnie. Wiedza o dramacie i teatrze także się przyda. Pozna twórczość i życiorys wybitnych scenarzystów, reżyserów, aktorów.
Studiować aktorstwo można w różnych miastach Polski. Najsłynniejsza jest oczywiście łódzka „filmówka”, jednak są szkoły, że także doskonale przygotują do tego zawodu. Są to m.in. Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L.Solskiego w Krakowie czy Warszawska Szkoła Filmowa.
Opublikowano Marzec 16, 2019, 9:33 am Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki, Wybór szkoły