Dla tych, którzy lubią czytać, poznawać fakty i związki przyczynowo-skutkowe, a także interesują się przeszłością ludzkości, idealnym kierunkiem studiów będzie historia. To najpopularniejszy kierunek w ramach studiów humanistycznych. Jeśli ktoś pasjonuje się dziejami i losami społeczeństw, państw oraz wpływu historii na dzisiejsze kraje i ich politykę, to kierunek Historia będzie odpowiedni dla niego.
Choć od dłuższego czasu powtarza się jak mantrę, że nauki humanistyczne są w odwrocie na rzecz nauk ścisłych, to kierunek Historia cieszy się wciąż zainteresowaniem. Ten temat studiów obecny jest na niemal wszystkich uniwersytetach i szkołach wyższych, które mają w swojej ofercie nauki humanistyczne. A co oferują te studia? Przede wszystkim studenci skupiają się na pozyskiwaniu i usystematyzowaniu wiedzy z zakresu przekroju dziejów polskich i powszechnych w okresie od starożytności po czasy współczesne. Studenci poznają i uczą się technologii informatycznych, niezbędnych w wielu zawodach związanych z wybranym kierunkiem studiów, a także szeroko rozumianego warsztatu historyka. Wielu studentów historii wyobraża sobie jak przekłada ostrożnie zniszczone strony starych ksiąg. Coś w tym jest, jednak nie każdy będzie miał to szczęście. Większość absolwentów historii będzie używać komputera do wyszukiwania oraz wykorzystywania przeróżnych źródeł. Warto wspomnieć, że coraz więcej bibliotek jest zdigitalizowanych, więc przeglądanie starych ksiąg czy gazet z ubiegłego wieku nie musi się już odbywać w białych rękawiczkach.
Kierunek Historia to nie tylko niezwykła podróż w czasy przeszłe, ale także możliwość wybrania konkretnego zawodu. Podczas studiów I stopnia, czyli licencjackich, studenci mogą się zdecydować na wybraną specjalizację. Mogą więc zostać nauczycielami, archiwistami. Mogą także zdecydować, że trzy lata nauki historii wystarczy i że studia II stopnia, uzupełniające magisterskie, podejmą na innym, spokrewnionym, humanistycznym kierunku.
Jeśli więc maturzysta jest zdecydowany i chce studiować kierunek Historia, to przede wszystkim na maturze musi wybrać przedmiot historia i zdawać egzamin z niego w wersji rozszerzonej. Oczywiście do tego dochodzi obowiązkowy język polski i język obcy. Warto wskazać, że należy wybrać sobie uczelnię, na której będzie się studiować i zapoznać się z wymogami, jakie stawia przed kandydatami na przyszłych studentów. Walka o indeks nigdy nie jest łatwa. Wielu mędrców powtarzało, że aby wiedzieć kim się jest i dokąd chce się iść, należy dowiedzieć się, kim byli przodkowie i co determinowało proces podejmowania przez nich decyzji. To cenna wiedza, która pozwoli nie popełnić podobnych błędów. A to właśnie historia.
Opublikowano Kwiecień 30, 2019, 10:31 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki