O tym zawodzie mówi się niewiele, chyba że media doniosą o kolejnej tragedii rodziny, która korzystała z pomocy społecznej. Wówczas przytaczane są wypowiedzi różnych specjalistów, w tym właśnie pracownika socjalnego, którzy mieli kontakt z tą rodziną, osobą. Najczęściej obwinia się o wszystko pracowników socjalnych, którzy mają za zadanie pomagać potrzebującym tej pomocy.Zawód pracownika socjalnego jest niezwykle wymagającym, niebezpiecznym i zarazem niezwykle potrzebnym i ciekawym zajęciem. Dlaczego?
Pracownik socjalny to tak naprawdę kompilacja kilku zawodów – pedagoga, psychologa, socjologa i czasem terapeuty. To także konieczność posiadania wiedzy z zakresu administracji i prawa czy zdrowia.
Wszechstronność pracownika socjalnego sprawia, że jest on pomocny w bardzo wielu sytuacjach. Jedno jednak jest pewne – zawód pracownika socjalnego to praca wymagająca, bardzo angażująca, ale i dająca niesamowitą satysfakcję. Możliwość niesienia pomocy potrzebującym, wyciąganie z kłopotów młodzieży czy dorosłych, ochrona dzieci, to niezwykle działania, które są codziennością pracownika. Satysfakcja jest tym większa, im więcej osób będących podopiecznymi pomocy społecznej, usamodzielnia się, zakłada normalne rodziny, prawidłowo funkcjonuje w społeczeństwie. Radość niesie dostanie się na studia dzieci, które miały trudne dzieciństwo, kłopoty w domu, a mimo wszystko udało im się „wyjść na ludzi”.
Zawód pracownika socjalnego na pewno nie jest dla każdego. Studia te są przede wszystkim nastawione na praktykę. Ma to pozwolić absolwentowi na podjęcie zatrudnienia i szybkie wdrożenie się w środowisko, w którym przyjdzie mu pracować. Warto podkreślić, iż osoba, która ukończy kierunek praca socjalna nie musi pracować jako pracownik socjalny w ośrodku pomocy społecznej czy powiatowego centrum pomocy rodzinie. Zawód ten uprawnia do pracy także w różnych poradniach, organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą ludziom potrzebującym. Można także znaleźć zatrudnienie w administracji, w urzędach. Warto zaznaczyć, iż kierunek pedagogiki ze specjalnością praca socjalna, wybiera coraz więcej osób, dlatego konkurencja na rynku pracy w tym zawodzie jest coraz większa.
Jak wskazano powyżej, nie każdy ma predyspozycje na bycie pracownikiem socjalnym. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, gdyż to dość wymagający zawód. Osoby chcące podjąć zatrudnienie jako pracownik socjalny muszą przede wszystkim lubić pomagać innym i mieć kontakt z ludźmi. To także praca dla osób odpornych na stres, empatycznych i asertywnych. Będąc pracownikiem socjalnym będzie się narażonym na różne, często niebezpieczne sytuacje, z których trzeba szybko znajdować bezpieczną drogę wyjścia.
Wiele szkół wyższych i uniwersytetów prowadzi nabory na powyższy kierunek. Warto zapoznać się z wymaganiami i późniejsza możliwością podjęcia pracy zanim zdecyduje się na naukę w tym kierunku.
Opublikowano Listopad 30, 2016, 10:58 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki