Choć ostatnio policja nie ma najlepszego PR’u – głośno jest o różnego rodzaju pobiciach na komisariatach czy brutalnym zachowaniu policjantów wobec protestujących – to wciąż zawód policjanta jest dość często rozważany przez młodych ludzi. Dlaczego? Bo policja oferuje stabilność zatrudnienia, comiesięczne wynagrodzenie, dodatkowe wynagrodzenie, premie, dodatki do wynagrodzenia, ale przede wszystkim możliwość sprawdzenia się jako walczącego ze złem bohatera, choć może to określenie nie wszystkim będzie się podobało.
Wybór szkoły policyjnej oraz zawodu policjanta nie zawsze znajduje akceptację wśród rodziny. Często towarzyszy najbliższym strach o bezpieczeństwo przyszłego policjanta. W końcu służby mundurowe wysyłane są wszędzie tam, gdzie potencjalnie lub realnie występuje zagrożenie dla ładu publicznego, zdrowia lub życia mieszkańców. A szkół policyjnych jest w Polsce zaledwie pięć – w Pile, Szczytnie, Katowicach, Legionowie i Słupsku. Zatem wybór jest raczej ograniczony. W szkołach można uczyć się na studiach licencjackich oraz na uzupełniających magisterskich. Do tego są różne kierunki, jak na przykład bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo cyfrowe.
W społeczeństwie także nie krążą pochlebne opinie o policjantach. Tysiące kawałów i żartów sprawia, że do pracy w policji wciąż brakuje chętnych. Obecnie, jak podaje resort odpowiedzialny za bezpieczeństwo wewnętrzne, w policji w całym kraju pozostaje nieobsadzonych ponad sześć tysięcy etatów. Co prawda chętnych co roku jest więcej niż miejsc w szkołach, to mimo to ostatecznie na komisariaty trafia niewystarczająca liczba młodych policjantów. A to odbija się na ilości pracy poszczególnych jednostek oraz na wydolności policjantów.
Aby dostać się do policji trzeba przejść trzy rodzaje testów. Pierwszy jest z wiedzy ogólnej, drugi to test sprawnościowy, a ostatni jest najtrudniejszy, bo bada predyspozycje kandydata do pracy w policji. To test psychologiczny, od którego wszystko zależy. Najwięcej kandydatów nie przechodzi właśnie tego testu. Jeśli jednak ktoś przejdzie pozytywnie te testy, jest zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną. Na końcu jest wizyta przed komisją lekarską, która ma ostatecznie potwierdzić zdolności fizyczne i psychiczne kandydata na policjanta.
Aby móc starać się o bycie kandydatem na policjanta, należy spełniać szereg wymogów, które są narzucone przez ustawę o policji. Należą do nich ukończone 18 lat, bycie nie skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa, mieć wykształcenie co najmniej średnie, posiadać polskie obywatelstwo, korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie uregulowanej kwestii do służby wojskowej, a także posiadanie odpowiedniej zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby, podczas której niezwykle ważna jest dyscyplina i podporządkowanie.
Opublikowano Lipiec 31, 2018, 10:20 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Wybór szkoły