Jak zostać marynarzem?

lodzMarynarz to osoba będąca członkiem załogi statku lub innej jednostki pływającej. Zawód marynarza może kojarzyć się z wolnością, podróżami, odwiedzaniem najdalszych zakątków świata, a także możliwością poznawania nowych ludzi. Marynarze są także bardzo dobrze wynagradzanymi pracownikami. Średnie zarobki, w zależności od stażu pracy, doświadczenia oraz stopnia posiadanego plasują się między sześcioma tysiącami a dziesięcioma tysiącami złotych miesięcznie, przy czym należy pamiętać, że jeśli zawrze się umowę o pracę z zagranicznym pracodawcą, można otrzymywać uposażenie w euro lub dolarach.
Jeśli ktoś marzy o byciu marynarzem, który pływa po międzynarodowych wodach, musi liczyć się z koniecznością ukończenia jak najlepszej uczelni, bowiem same kursy czy szkoła średnia, nawet profilowana pod kątem morskim, nie da upragnionego zawodu. marynarzeTylko najlepsze polskie uczelnie pozwolą na zarabianie dużych pieniędzy. Do najlepszych polskich uczelni zalicza się Akademię Morską w Gdyni oraz Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie. Oczywiście, bardzo przydaje się wykształcenie średnie profilowe, jednak nie da ono stopnia oficerskiego. Ukończenie studiów na Akademii Morskiej lub w innej wyższej szkole morskiej będzie oznaczać otrzymanie stopnia młodszego oficera, a to już daje pensje oficerskie.
Decydując się na bycie marynarzem trzeba liczyć się z wielomiesięczną rozłąką z bliskimi. Marynarz pływający na wodach międzynarodowych przebywa na statku nawet pół roku. To bardzo długo. Dlatego zawód ten w większości wypadków pełnią mężczyźni. Do tego zawód ten obarczony jest wieloma niebezpieczeństwami. Jednym z nich jest duża urazowość ciała. Niestety, niektóre urazy są śmiertelne. Można bowiem poślizgnąć się i wypaść za burtę, można zaplątać się w liny lub doznać urazu związanego z zsunięciem się olinowania. Innym utrudnieniem i zagrożeniem jest fakt przebywania ciągle w wilgotnym powietrzu. Tutaj rany goją się wolniej i gorzej. lego-marynarzOgromnym niebezpieczeństwem są także współcześni piraci. Najczęściej atakują na wodach przylądowych w Afryce, jednak w innych regionach świata także można się na nich natknąć. Ich brutalność i bezwzględność do dziś jeży na głowie włosy i spędza sen z powiek wielu właścicieli statków i firm transportowych.
Rekrutacja na Akademii Morskiej w Gdyni jest bardzo podobna na rekrutacji w innych uczelniach wyższych. Decyduje świadectwo dojrzałości. W zależności od wybranych przedmiotów na maturze, otrzymywane są odpowiednia liczba punktów. Akademia oferuje studia I i II stopnia.
Zawód marynarza już dawno został odarty z romantycznego charakteru. Dzisiaj to obsługa skomplikowanych urządzeń nawigacyjnych i innych urządzeń. Mit marynarza, który ma kobietę w każdym porcie raczej także przeszedł dziś do lamusa.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>