Wybierając kierunek studiów rzadko myśli się o tym, co się będzie robiło za 20-40 lat. Planowana jest raczej najbliższa przyszłość, a i wielkie marzenia o wspaniałej karierze i grubym portfelu nie są pomijane. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach rynek pracy zmienia się niezwykle dynamicznie, a jak pokazują wszelkie naukowe opracowania, obecny abiturient będzie w swoim życiu zawodowym zmieniał pracę średnio co 5-8 lat. W ślad z a tą zmianą będzie pewnie szła zmiana zawodu. Dlatego wybierając kierunek dalszej nauki należy mieć na uwadze jego elastyczność na rynku pracy, tzn. czy po jego ukończeniu odnajdzie się w wielu branżach, a może stanie się specjalistą w bardzo wąskim zakresie, bo i tacy są potrzebni. Bycie Project Managerem daje właśnie duże możliwości w przyszłości.
Project Manager to funkcja w zespole, w firmie, która może wiązać się z czasowym zatrudnieniem i trzeba być tego świadomym. Po zakończeniu projektu, po jego rozliczeniu, można będzie szukać sobie następnego zajęcia. Są jednak firmy, które zatrudniają na dłuższy czas kierowników projektów, bowiem w swojej perspektywie mają realizację jeszcze kilku innych. Zatrudnienie Project Managera jest więc różne w zależności od wielkości i drogi rozwoju danej firmy. To samo tyczy się zarobków.
Jak można przeczytać na jednym z najpopularniejszych w Polsce portali dotyczących rynku pracy, zarobki Project Managera są różne w zależności od branży, w której działa. Najwięcej można zarobić w branży IT. Tutaj zarobki oscylują średnio na poziomie ok 14.000 zł brutto miesięcznie. W branży bankowości takie wynagrodzenia są o wiele niższe i sięgają kwot rzędu 10.500 zł brutto miesięcznie. Ich poziom może zachęcać do zatrudniania się na tym stanowisku. Należy jednak pamiętać,że wraz z comiesięczną pensją pracodawca ma określone wymagania, które kandydat na to stanowisko musi spełnić. A więc, trzeba być odpornym na stres i nie chodzi tu tylko o to, że się spóźni do pracy, ale o poczucie odpowiedzialności za wielomilionowe budżety. Z obrotem takimi pieniędzmi wiąże się ogromny stres. Do tego trzeba być właśnie odpowiedzialnym i mieć samodyscyplinę w pracy. Z byciem kierownikiem wiążą się także odpowiednie cechy osobowościowe, które nie każdy posiada. Zarządzanie zespołem, podejmowanie trudnych, czasem nieprzyjemnych decyzji to część pracy managera. Rozwiązywanie konfliktów, problemów i innych trudnych sytuacji może nie jednemu spędzić sen z powiek.
Nie ma stricte jednego kierunku, na którym nauczą bycia kierownikiem projektu. Są oczywiście studia zarządzania, marketingu i podobne, ale żadne nie dotyczą wyłącznie bycia project managerem. Specjaliści od rynku pracy przekonują, że najlepiej, kiedy kierownik projektu ma ukończone studia z zakresu branży, w której pracuje. Po uzyskaniu stopnia magistra czy licencjata, zaleca się ukończenie specjalistycznych studiów podyplomowych z zakresu zarządzania, np. MBA. Kierownik projektu w branży IT powinien ją znać, a więc być absolwentem kierunku informatycznego.
Opublikowano Wrzesień 30, 2018, 4:22 pm Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Kierunki