Dziedzina zajmująca się poznawaniem najróżniejszych kultur orientu. Opisująca najróżniejsze zagadnienia, charakteryzujące dane miejsce. Skupia się na szczegółowym opisie życia mieszkańców, ich obyczajach i historii. Przedstawia język danego społeczeństwa, ustrój polityczny, filozofie życia, kulty religijne oraz literaturę i sztukę, która zawsze jest dość specyficzna dla odrębnych miejsc.
Początkowo nauka ta skupiała się, tylko i wyłącznie na poznawaniu ludzi zamieszkujących tzw. Orient, w co zalicza się Azję i Bliski Wschód. Jednak jest to dziedzina, która powstała i najbardziej prężnie rozwija się w Europie, dlatego zaczęto podążać w inne „orientalne miejsca” globu. Oczy badaczy zostały skierowane także na Afrykę, która jest dość odmiennym miejscem. Tam, bowiem, można zaobserwować i poznać tak odmienne życie ludzi, że nieraz odnosiłoby się wrażenie, że niektóre z tamtejszych plemion, jakby zatrzymały się w czasie, w odległych czasach.
Nauka ta posiada najróżniejsze dziedziny, przez to, że skupia się na dość dużym obszarze, jest ich naprawdę wiele. Wyróżniono m.in. japonistykę, opisującą życie i zwyczaje panujące w Japonii. Turkmenistyka przedstawiająca język, historię Turkmenistanu. Mongolistyka badająca podstawowe przyzwyczajenia mieszkańców, ich literaturę i kulturę, która w Mongolii jest dość specyficzna. Afrykanistyka opisują kulty religijne, zwyczaje oraz codzienne życie mieszkańców, najróżniejszych regionów Afryki. Jest to dość obszerna gałąź owej nauki, gdyż niezwykle wiele jest najróżniejszych plemion, podziałów itp. wśród państw afrykańskich.
Orientalistyka z roku na rok coraz bardziej staje się kierunkiem, którego chcą uczyć się młodzi ludzi. Daje ona, bowiem możliwość studentom poznania kultur innych regionów świata, co także w późniejszym życiu może bardzo pomóc w pozyskaniu pracy np. w firmach międzynarodowych.