Politologia
politologia

Jedna z charakterystycznych nauk społecznych, zajmująca się jak kontrowersyjną w tych czasach polityką. Nauka, bez której żadne państwo, nie mogłoby sprawnie rządzić i zarządzać. Przedstawiająca działalność władzy, opisująca jej problemy, rolę a także funkcję, jaką pełniła kiedyś, jaką pełni teraz i jaką może pełnić jutro. Opisuje charakter pracy współczesnych systemów politycznych, organizacji rządzących w kraju i zagranicą.
Nauka ta przedstawia jak odpowiednio analizować zjawiska polityczne i dane statystyczne, poznawać rynek komunikacji, mediów publicznych i metod badań politologicznych. W sposób obrazowy przedstawia trzy główne pojęcia jak władza, polityka i państwo, które ściśle związane muszą być z prawem, socjologią i psychologią społeczną.

zjawiska-polityczne

Zjawiska polityczne

Jest to nauka typowo teoretyczna, opisująca w sposób dokładny wszystkie zagadnienia i wyjaśniająca jej aspekty. W ostatnim jednak czasie, nastała moda, która przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych, którzy traktują bardzo poważnie ową naukę. I także u Nas w kraju silnie rozwinęła się także w założeniu praktycznym, bowiem politolodzy stali się doradcami osób będących w rządzie, ekspertami, prowadzącymi ich biura poselskie i kampanie. Powodem tak silnego rozwoju tej gałęzi naukowej stał się fakt, iż osoby rządzące, tzw. elity potrzebowały „znawców politycznych”.

kampania-wyborcza

Kampanie wyborcze

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle jest sens tworzyć kierunki, na których wykładane były najróżniejsze dyscypliny tej nauki. Przecież polityka – rządzenie nie jest czymś specjalnym, wystarczy się stać jednym z nich i wygłaszać swoje tezy. Jednak jak w każdym zawodzie tak również w polityce, trzeba znać najróżniejsze „taktyki” by zaskarbić sobie zaufanie, wiedzieć jak zachować się w danej chwili itp.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>