Reżyseria dźwięku

mzuyka-nutyTo fascynująca życiowa przygoda, która może przynieść wiele satysfakcji, splendoru czy sławy. To także zawód, który może przysporzyć siwych włosów i wrzodów żołądka jeśli ma się nieodpowiednie do niego podejście i nie lubi się tego, co się robi. Ten zawód dedykowany jest do osób, które mogą pochwalić się wyjątkową wrażliwością na dźwięk, muzykę. Mowa o reżyserii dźwięku – szerokiemu gronu osób mało znany zawód, natomiast w środowisku filmowym i muzycznym jest to jeden z najważniejszych specjalistów w branży. Dlaczego warto iść na studia, by zostać reżyserem dźwięku?
Na wstępie trzeba bardzo mocno podkreślić, iż kierunek studiów, a potem sam zawód nie jest dla każdego. Aby z powodzeniem go wykonywać trzeba przede wszystkim mieć świetne wyczucie dźwięku, czyli słuch muzyczny. Bez tego talentu nie ma co startować na takie studia, chyba że planuje się karierę opartą wyłącznie o teorię, co w tym przypadku będzie niezwykle trudne. Jumuzyka-powaznaż sam fakt, iż jest to kierunek reżyserski, obliguje kandydata do posiadania pewnych cech osobowościowych, które w przyszłości pomogą mu w zarządzaniu zespołem – bo przecież reżyser to swego rodzaju kierownik.
Jednak reżyseria to także realizacja pewnych wizji związanych z obrazem i dźwiękiem. Reżyser musi być wizjonerem, inaczej nie ma szans w tym zawodzie. Reżyseria dźwięku to nic innego jak pokazywanie pewnych emocji, wizji, obrazów za pomocą muzyki czy właśnie choćby pojedynczego dźwięku. To granie na emocjach słuchacza/ widza. Należy pamiętać, że to najczęściej muzyka buduje napięcie w filmie. Ten aspekt w pracy reżysera dźwięku jest na tyle istotny, że kandydaci na ten kierunek studiów poddawani są badaniom audiometrycznym. Podczas studiów do zaliczenia będą takie przedmioty jak choćby podstawy historii filmu, kształcenie słuchu, estetyka dzieła filmowego, analiza obrazu fonograficznego.
koncertPo studiach na kierunku reżyseria dźwięku, absolwent może znaleźć zatrudnienie w takich zawodach jak m.in. producent muzyczny,ilustrator muzyczny, operator dźwięku, realizator dźwięku, w teatralnych i filmowych grupach plenerowych, w radiu, w telewizji, w samodzielnych studiach nagraniowych lub post produkcyjnych. Warto jednak zaznaczyć, iż ukończenie tego kierunku pozwala na pracę poza granicami kraju. Zdobywane doświadczenie oraz wiedza, znajomości w świecie filmu czy muzyki pomogą w późniejszym rozkręceniu własnej kariery. W Polsce działa kilka ośrodków naukowych kształcących w ramach reżyserii dźwięku, to m.in. Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeśli ktoś myśli o podjęciu studiów na tym kierunku, musi mieć nie tylko doskonały słuch muzyczny, ale i wysokie oceny z matury z przedmiotów ścisłych.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>