Studia za granicą – Wielka Brytania

studia-za-granicaPonieważ rynek pracy otworzył się także na kraje Europy Zachodniej, w tym niezwykle popularne Irlandię i Wielką Brytanię, warto jest pomyśleć o przygotowaniu się do podjęcia zatrudnienia za granicą poprzez rozpoczęcie studiowania w wybranym kraju. Wydawałoby się to bardzo trudne, bo w większości krajów uczelnie wyższe są dostępne po opłaceniu czesnego. A czesne to jest za zwyczaj dość wysokie, jak na realia polskiego studenta. Należy jednak pamiętać, że czesne zależą od wybranego kierunku oraz poziomu studiów – licencjackie, magisterskie, inżynierskie. Dostępne są także specjalne socjalne pożyczki, które spłaca się dopiero w momencie uzyskania odpowiednich zarobków. Można także zawalczyć o granty lub postarać się o stypendium, które pozwoli pokryć część wydatków. Innym sposobem jest praca podczas studiów.
Kto może zostać studentem w Wielkiej Brytanii? Każdy, kto złoży odpowiednie dokumenty w określonym czasie i będzie spełniać wymogi rekrutacyjne. Obowiązuje oczywiście zdana matura lub ukończone studia wyższe oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego.studia-za-granic-londyn

Struktura studiów w Wielkiej Brytanii wygląda następująco. Student może wybrać sobie studia BA – są to studia na poziomie inżyniera lub licencjata, a ich ukończenie gwarantuje znalezienie dobrej pracy w Anglii, Polsce i wielu innych krajach całej Europy, a nawet na świecie. Dalsza nauka to studia MA czyli magisterskie. Oczywiście nie można zacząć od MA nie mając ukończonych studiów BA.
Warunki socjalne na brytyjskich uczelniach są całkiem dobre. Szacuje się, że koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdów, książek i innych ważnych wydatków plasują się w przedziale od sześciu tysięcy funtów do dziewięciu tysięcy funtów rocznie. Wiele uniwersytetów posiada własną bazę akademików i stołówek. Dostępne dla studentów są także bogate biblioteki uniwersyteckie.
studia-za-granica-oxfordJeśli chodzi o uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii, to jest w czym wybierać. Wystarczy tylko wspomnieć o Oksfordzie, Birmingham City University, University of Cambridge czy King’s College London. Na wymienionych uniwersytetach i szkołach wyższych prowadzone są programy międzynarodowe, które pozwalają obcokrajowcom na naukę na kierunkach, między innymi nauki humanistyczne, design, biologia, kulturoznawstwo, socjologia, zarządzanie, ochrona środowiska, informatyka, zdrowie, finanse, radio, kryminalistyka, dziennikarstwo, media, sport, muzyka, sztuki piękne i wiele, wiele innych.
Każda uczelnia posiada własną procedurę rekrutacyjną, z którą należy się zapoznać. Zazwyczaj składa się formularz aplikacyjny oraz liczne dokumenty potwierdzające uzyskane wykształcenie w kraju oraz jego obywatelstwo (kopia paszportu). Każdorazowo należy uważnie przeczytać informacje na temat rekrutacji i dokładnie przygotować swoje dokumenty według zaleceń i wzorów.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>