psychologia-gabinetPomimo iż na rynku pracy psychologów jest coraz więcej, wciąż ten kierunek studiów cieszy się niezmienną, dużą popularnością. Za wyborem tego kierunku przemawia fakt, że niewątpliwie ciekawym jest poznawanie duszy człowieka, jego umysły, psychiki. To także nabywanie takich umiejętności i wiedzy, które są przydatne nie tylko w zaciszu gabinetu. Dla przykłady psychologowie są wziętymi rekruterami, headhunterami, sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych czy są świetnymi trenerami, life coach’ami czy też doradcami personalnymi. Psychologia bowiem jest tak szeroką dziedziną nauki, że może być wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie życia – od sportu po pracę w urzędzie, nie wspominając już o własnej działalności.

Psychologia zatem to dość oblegany kierunek studiów. Dla tych, którzy chcą podjąć się studiowania tej dziedziny nauki, przedstawiamy kilka ważnych informacji. Przede wszystkim psychologia to kierunek, który wciąż jest prowadzony jako pięcioletnie, jednolite studia magisterskie. Choć są uczelnie, na których wprowadzono system 3+2 czyli trzy lata kończące się licencjatem i dwa lata uzupełniających magisterskich. Przy czym, jeśli planuje się zostać psychologiem klinicznym, czy też wykonywać zawód psychologa, to niezbędne są studia jednolite.psychologia-absolwenci
Każda uczelnia stawia swoje wymagania względem kandydatów. Oczywiście najważniejszym są wyniki z matury. Jednak psychologia rządzi się swoimi prawami i aby być studentem tego kierunku należy zdać pozytywnie dodatkowy egzamin kompetencyjny, który zbada predyspozycje do wykonywania w przyszłości tego zawodu. Specjalizacje co do dalszej nauki i wykonywania zawodu wybiera się zazwyczaj na czwartym roku studiów. Student ma szeroki wybór od psychologii klinicznej, stosowanej, sądowej, środowiskowej, klinicznej dziecka czy społecznej po psychologię biznesu, reklamy i zachowań konsumenckich.
Program studiów został określony w ministerialnych standardach kształcenia dla kierunku psychologia. Oznacza to, że wszystkie uczelnie prowadzące ten kierunek zobligowane są do przeprowadzenia zajęć w podanych przez Ministerstwo tematach. Jednak wiele uczelni prowadzi także zajęcia fakultatywne, dodatkowe, które student także musi odbyć. psychologia-kozetkaSą to najczęściej przedmioty specjalizacyjne, odpowiednie dla danej specjalizacji. Do obowiązkowych przedmiotów zalicza się między innymi psychologię różnic indywidualnych, procesy poznawcze, etykę zawodu psychologa, metodologię badań psychologicznych i statystykę czy psychologię społeczną.
Jeśli marzy się o wykonywaniu zawodu psychologa, trzeba mieć w sobie empatię. To wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka pomagają poznać go, jego problemy i sposoby ich rozwiązania. Podstawową predyspozycją kandydata na studia psychologiczne jest także umiejętność nawiązywania kontaktu i wzbudzanie zaufania. Ważny jest także sposób komunikacji – należy wypowiadać się jasno i zrozumiale. I po prostu trzeba lubić ludzi, pracę z nimi, przebywanie z nimi, gdyż praca psychologa to praca z ludźmi.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>