Miasteczka akademickie

uniwersytet-warszawskiWybór uczelni wyższej jest niezwykle ważną decyzją, która nie powinna być podejmowana pochopnie. Ważne jest zapoznanie się z ofertą kształcenia danej uczelni, wynikami jej absolwentów, popularnością kierunków oraz zapleczem socjalnym. I kiedy wszystkie warunki zostają spełnione tak, jak sobie przyszły student życzy i wyobraża, w grę zaczyna wchodzić umiejscowienie uczelni oraz cała infrastruktura towarzysząca, czyli baza noclegowa, wyżywienie, rozrywka.
Do najbardziej znanych kampusów uniwersyteckich w Polsce zalicza się między innymi Miasteczko Uniwersyteckie AGH w Krakowie czy Kortowo w Olsztynie. Zwłaszcza to drugie może pochwalić się niesamowitym położeniem, bogatą ofertą sportowo-rozrywkową i niepowtarzalnym klimatem. Kortowo jest jednym z nielicznych, o ile nie jedynym kampusem, na terenie którego znajdują się dwa jeziora – Modrzewiowe i Stary Dwór. olsztynStudenci mają możliwość skorzystania między innymi z siłowni, stadionu, basenu, bibliotek, stołówki, kilku klubów z dyskotekami i wielu innych miejsc, w których można spędzić czas wolny od nauki. Studiowanie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wiąże się także z możliwością brania udziału w corocznej wielkiej imprezie studenckiej, juwenaliach zwanych Kortowiadą. Warto zaznaczyć, iż baza noclegowa jest systematycznie modernizowana. Wokół miasteczka można także wynająć pokój czy mieszkanie. Doskonałe połączenie z dworcem kolejowym i autobusowym, a także położenie miasteczka uniwersyteckiego na „wylotówce” z Olsztyna w kierunku Warszawy ułatwia komunikację studentom. Miasto zadbało także o dobrą komunikację miejską do centrum miasta. Kortowo zajmuje powierzchnię ponad 4 kilometrów kwadratowych.
Krakowskie miasteczko studenckie AGH zajmuje powierzchnię około 16 ha. Na jego terenie znajduje się 20 domów studenckich. Podobnie jak inne miasteczka uniwersyteckie, także to przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ma swoje tradycje. Jedną z nich jest puszczanie serialu Janosik z dwóch domów studenckich jednocześnie. TorunInną jest wyrzucanie starych mebli, sprzętu AGD i RTV przez okna podczas juwenaliów. Zimową tradycją jest wojna na śnieżki między mieszkańcami domów studenckich, a wiosenną, letnią i jesienną, o ile pogoda temu sprzyja, grillowanie na trawie. Latem miasteczko zamienia się w największą bazę turystyczną , noclegową w Polsce oferując blisko cztery tysiące miejsc noclegowych w różnych cenach. Pokoje zazwyczaj są dwu- lub trzyosobowe.
Innym popularnym miasteczkiem, czy raczej osiedlem studenckim, nazywanym kampusem, jest miasteczko położone w dzielnicy Bielany w Toruniu. Kampus należy do Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Osiedle liczy sześć domów studenckich oraz budynki Uniwersytetu. Kampus położony jest w sąsiedztwie Lasu Bielańskiego, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na aktywność rekreacyjną.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>