Uniwersytet w Zielonej Górze jest stosunkowo młodą uczelnią wyższą, która jednak bardzo szybko się rozwija i zyskuje coraz większe grono zadowolonych absolwentów i studentów. Uniwersytet Zielonogórski powstał 1 września 2001 roku. Jednak historia kształcenia wyższego w Zielonej Górze jest znacznie dłuższa niż 15 lat. Oto w 1965 roku powstała Wyższa Szkoła Inżynierska, którą następnie przekształcono w Politechnikę Zielonogórską. W 1971 roku powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska, którą dwa lata później przekształcono w Wyższa Szkołę Pedagogiczną, która przyjęła patronat profesora Tadeusza Kotarbińskiego. Dopiero z połączenia tych dwóch szkół wyższych, tj. Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Prof. T. Kotarbińskiego powołano Uniwersytet w Zielonej Górze.
Uniwersytet w Zielonej Górze jest największą uczelnią państwową w województwie lubuskim. Uczelnia liczyła w roku akademickim 2015/2016 ponad 13 tysięcy studentów. Kandydaci na studia mają do wyboru studia na I, II i III stopniu. Prowadzone są one w systemie stacjonarnym i zaocznym. Uczelnia może pochwalić się także bogatą ofertą studiów podyplomowych.
Na Uniwersytecie znajduje się obecnie dwanaście wydziałów. Jest między innymi Wydział Artystyczny, Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiskowej, Ekonomii i Zarządzania, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, Nauk Biologicznych czy Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. Można także podjąć naukę na kierunku Prawo lub Administracja. Wydziały proponują łącznie aż 60 kierunków, ponad stu specjalności w różnych dziedzinach – od humanistyki poprzez społeczną, ekonomiczną, przyrodniczą po nauki ścisłe i artystyczne. Uniwersytet Zielonogórski jest zaliczany do grupy uniwersytetów bezprzymiotnikowych, czyli uniwersytetów klasycznych.
Na Uniwersytecie można starać się o tytuł doktora habilitowanego w 5 specjalnościach oraz o tytuł doktora w 17 specjalnościach. Jest to możliwe między innymi dzięki prowadzonym na 8 wydziałach studiach doktoranckich. Studenci mogą korzystać z nowoczesnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Parku Naukowo-Technologicznego. Jest to możliwe dzięki mądremu oraz sprawnemu wykorzystaniu środków pochodzących z funduszy europejskich. Przy Instytucie Socjologii na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu powstał Lubuski Ośrodek Badań Społecznych. Przy Wydziale Nauk Biologicznych funkcjonuje Ogród Botaniczny, a absolwenci uczelni mają możliwość rozwijania swoich przedsiębiorczych pomysłów poprzez zakładanie firm przy pomocy Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Uniwersytet oferuje także bogate zaplecze socjalne – od stypendiów po kwaterunek. Poza zajęciami mogą skorzystać z różnych obiektów sportowych, mediach studenckich czy zespołach muzycznych. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie należy zapominać, że Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe wywodzi się właśnie ze szkół wyższych, więc studenci mający ogromne poczucie humoru i talent sceniczny mogą już wkrótce bawić publiczność goszcząc na ogólnopolskich scenach kabaretowych.
Opublikowano Lipiec 31, 2016, 1:06 am Przez Ewa
Brak komentarzy Categories: Uncategorized, Wybór szkoły