Akademia Sztuk Pięknych

rysunekKończąc liceum nie zawsze wie się, co chciałoby się w życiu robić. Jedni abiturienci chcą iść na medycynę, inni na historię, prawo czy psychologię. Ktoś chce zgłębiać wiedzę na temat innych krajów, kultur, a jeszcze inna osoba najchętniej zaszyłaby się w cichym laboratorium i pracowała nad nowymi substancjami, maszynami, robotami czy innymi wynalazkami. Są jednak osoby wyjątkowo uzdolnione plastycznie, manualnie, które nie widzą siebie za biurkiem, w garniturze, wtłoczone w wielką machinę korporacyjną i wyścig szczurów. Takie artystyczne dusze chcą zgłębiać sztukę, jej przesłanie. Dla takich osób najlepszym wyborem uczelni będzie Akademia Sztuk Pięknych.
W Polsce można składać dokumenty do kilku Akademii Sztuk Pięknych. Takie szkoły funkcjonują w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie i Toruniu. Wybór uczelni zależy oczywiście od wyników matury oraz procesu rekrutacyjnego danej uczelni.studenci-rysuja
Akademia Sztuk Pięknych to rodzaj uczelni wyższej, która zajmuje się, kształci i rozwija szeroko rozumianą sztukę. Jej rozumieniu kryją się sztuki piękne, sztuki projektowe oraz konserwacja i restauracja dzieł sztuki. W obrębie sztuk pięknych znajdują się takie dziedziny jak sztuki plastyczne, grafika, rzeźba. W ramach sztuki projektowej kształci się w dziedzinach architektura wnętrz, wzornictwo, film, fotografia, scenografia, ubiór, szkło, ceramika. ASP prowadzi także kształcenie w ramach edukacji plastycznej.
Historia kształcenia w ramach sztuki sięga 1799 roku, kiedy to na Zamku Królewskim w Warszawie Marciello Baccarelli, włoski malarz zatrudniony przez króla Zygmunta Augusta Poniatowskiego, przedstawił mu pierwszy projekt Akademii Sztuk Pięknych. Ze względu na sytuację polityczną, projekt ten nie został zrealizowany, jednak kształcenie w tym kierunku odbywało się w pracowni włoskiego malarza. malarzTo właśnie jego pracownia stała się pierwszą akademią dla artystów. W późniejszych latach Baccarelli został honorowym dziekanem Oddziału Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Warszawskich. Otwarcie Oddziału miało miejsce w roku 1816. Jest to najstarszy wydział, na którym kształcono w zakresie sztuk pięknych. Dwa lata później, w Krakowie zostaje otwarta Szkoła Rysunku i Malarstwa, która działa do 1873 roku. Później przekształca się w Szkołę Sztuk Pięknych, działającą do 1900 roku. Od 1900 roku w Krakowie działa już Akademia Sztuk Pięknych.
Kolejnym krokiem do powiększania się grona studentów doskonalących swój talent w zakresie sztuki było utworzenie Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w 1919 roku w Poznaniu. W latach powojennych, 1946-1996 szkoła nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Natomiast do 2010 roku szkoła była Akademią Sztuk Pięknych. Obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Artystyczny.
Najmłodszą uczelnią wyższą o charakterze artystycznym jest Akademia Sztuki w Szczecinie, którą utworzono w 2010 roku.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>