Studia w Warszawie

warszawa-starowkaWarszawa ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi mówią, że jest brudna, zaludniona, zatłoczona, zakorkowana, rozległa, molochowa. Ci drudzy za to wskazują, że daje możliwości, jakich nie dają inne miasta Polski. Przeciwnicy mówią, że jest najbardziej nieprzyjaznym miastem do mieszkania. Zwolennicy wskazują za to, że jest największym i najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i akademickim w Polsce. I tu nie sposób nie przyznać im racji. Warszawa to miasto, gdzie każdy, każdy chcący się uczyć, znajdzie coś dla siebie.
Warszawa to największe miasto w Polsce z liczbą mieszkańców sięgającą blisko 2 milionów. Do tego należy doliczyć osoby przebywające tu czasowo oraz studentów, których liczba sięga prawie 300 tysięcy. Ich obecność najlepiej odczuwa się na początku roku akademickiego, kiedy to miasto staje się jakby bardziej zaludnione, weselsze, głośniejsze. A jest gdzie studiować. W stolicy kraju znajduje się ponad 80 uczelni wyższych, które oferują tak szeroki wachlarz kierunków, że nie sposób wszystkiego wymienić. Są tu wydziały lekarskie, prawnicze, artystyczne, polityczne, ekonomiczne, wojskowe i wiele, wiele innych. Dlatego stwierdzenie, że każdy znajdzie coś dla siebie, nie jest stwierdzeniem na wyrost.stolica
Szkoły wyższe dzieli się na państwowe i prywatne. Do państwowych placówek zalicza się przede wszystkim Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską czy Uniwersytet Medyczny. To także Akademia Sztuk Pięknych czy Szkoła Główna Handlowa. Warszawskie uczelnie państwowe od lat znajdują się w czołówkach rankingów dla najlepszych szkół wyższych w Polsce. Uczenie się na nich to prawdziwy prestiż dla studenta.
Jeśli nie miało się wystarczającego szczęścia, to można wybrać szkołę niepaństwową. I wybór ten wcale nie umniejszy na poziomie nauki. Najpopularniejszymi i największymi szkołami prywatnymi są Wyższa Szkoła Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki czy Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. Za studiowaniem na prywatnych uczelniach przemawia fakt, iż szkoły te często o wiele szybciej i trafniej odpowiadają na zapotrzebowania rynku pracy. Ich elastyczność zapewnia niemalże natychmiastowe powołanie kierunku, którego absolwenci są poszukiwani na rynku pracy. To pozwala na znalezienie ciekawej pracy po ukończeniu szkoły. Szkoły te często dysponują także lepszym zapleczem technicznym, co z kolei jest wielkie przydatne w studiowaniu kierunków wymagających prób, eksperymentów, praktyki.
warszawa-nocaAle Warszawa to także uczelnie wojskowe, w tym Wojskowa Akademia Techniczna. To ona kształci przyszłych wojskowych. Taki sam cel przyświeca Akademii Obrony Narodowej. W stolicy jest także Szkołą Główna Służb Pożarniczych.
Także z zapleczem socjalnym nie ma problemu. Oprócz bogatych zasobów uczelnianych – akademiki, domy studenta, kwatery – można także poszukać sobie prywatnych mieszkań lub pokoi do wynajęcia. Ogłoszeń jest bardzo dużo, co pozwala na wybór lokum, które ma odpowiedni standard oraz lokalizację.
Nie można pominąć takiego ważnego aspektu życia studenckiego jak życie rozrywkowe. Stolica zapewnia aż nadto atrakcji dla żaków. Są tu kluby, dyskoteki, puby, kawiarnie, kina, teatry, opera, filharmonia i wiele, wiele innych przybytków kultury.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>