Architekt wnętrz

home interiorPrzebywanie w designerskich wnętrzach jest dla Ciebie inspirujące? Widząc pusty lub źle umeblowany pokój, obmyślasz jego nowy wystrój? Jesteś kreatywny/a? W takim razie kierunek Architektura wnętrz jest właśnie dla Ciebie. Najtrudniejszą rzeczą, jaka wielu kandydatów na bycie architektem wnętrz odstrasza od studiowania na tym kierunku, jest konieczność dobrej znajomości matematyki. W końcu studia architektury wnętrz są inżynierskie, a zatem zaliczane do ścisłych.

Architektura wnętrz jest bardzo inspirującym kierunkiem, który otwiera drogę do świata kreatywności, designu i kształtowania przestrzeni w okół nas. Rosnący popyt na zadbane mieszkania, biura czy pomieszczenia użyteczności publicznej sprawia, że architektów wnętrz jest coraz więcej, a ich kreatywność prześciga się w tworzeniu coraz to nowych trendów i rozwiązań funkcjonalnych. architektCoraz to nowsze trendy wnętrzarskie mogą przyprawić o ból głowy, a przecież wszyscy chcą mieć ładne i funkcjonalne mieszkanie. Można śmiało stwierdzić, że jakieś 20 czy 30 lat temu żaden przedsiębiorca nie myślał o zatrudnieniu architekta wnętrz do aranżacji wystroju swego sklepu czy biura. Dzisiaj najbogatsi i najbardziej świadomi oddziaływania otoczenia na klienta przedsiębiorcy zatrudniają najlepsze firmy designerskie, by te realizowały wizje, które spodobają się zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownikom i przede wszystkim klientom.

I o ile zawód ten robi się coraz bardziej popularny, to nie każdy może zostać architektem wnętrz. Kandydata do tego zawodu predysponować musi przede wszystkim kreatywność, zainteresowania związane z designem oraz co najmniej dobra znajomość matematyki. Kandydaci muszą świetnie zdać maturę oraz doskonale wypaść w egzaminie ze zdolności rysunkowych. Rekrutacja na studia ma bowiem charakter dwuetapowy. Najpierw teoria, potem praktyka. Kandydat powinien mieć przygotowaną teczkę lub portfolio swoich pracy.

A kiedy już dostanie się na wymarzone studia, to wówczas będzie mógł zgłębiać wiedzę z wielu dziedzin. Przed nim pojawią się takie zagadnienia jak materiałoznawstwo, komputerowe systemy wspomagające projektowanie, grafika, rzeźba, psychologia czy podstawy architektury. Studenci będą zdawać egzaminy z teorii i praktyki. Zaliczenie niektórych ćwiczeń będzie wymagało stworzenia czegoś – projektu, rzeźby, itp.

obrazJeśli się skrupulatnie studiowało, aktywnie biorąc udział w konkursach designerskich, kołach naukowych czy innych inicjatywach studenckich, a do tego udało się załatwić staż w dobrej firmie, to praktycznie nie powinno być problemu z dostaniem dobrej pracy czy też w dobrym starcie z własnym studiem. Ważne jest jednak, by mieć już jakiś dorobek, jakieś portfolio.

Architekci muszą także współpracować z innymi wykonawcami, klientami, współpracownikami, zatem osoba chcąca być w przyszłości kreatorem wnętrz, musi posiadać predyspozycje do kontaktów interpersonalnych, powinna być odporna na stres i umieć pracować pod presją czasu.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>