Astronomia

kosmiczne-smieciJeśli ktoś lubi zadzierać głowę i patrzeć w gwieździste niebo, a do tego interesuje się tym, co tam widzi i czego nie dostrzega, to warto rozważyć podjęcie nauki na kierunku Astronomia. Wydawać by się mogło, że jest to kierunek dla romantyków, którzy wśród gwiazd doszukują się znaczeń, podziwiają ich piękno i wymyślają ich kolejne konstelacje. Tymczasem jest to dość trudny kierunek dla ścisłych umysłów. Jednak czy studiowanie nie może być połączone z romantyzmem?
Astronomia to kierunek studiów przyrodniczych. Głównym przedmiotem zainteresowania tej dziedziny nauki są ciała niebieskie, ich skład, ruch w przestrzeni, pochodzenie i historia, a także Wszechświat pojmowany jako całość. I choć mogłoby się wydawać, że astronomia to tylko patrzenie w gwiazdy, to na studia przyjmuje się osoby o ścisłych umysłach. Konieczność ścisłego i abstrakcyjnego myślenia, a co za tym idzie zdolności matematyczne są tu niezbędne. Wiele obserwacji i wniosków z tej dziedziny opiera się bowiem o obliczenia matematyczne. piekny-saturnNic więc dziwnego, że matematyka oraz fizyka są podstawami programowymi tego kierunku. Zatem jeśli jest się umysłem raczej humanistycznym, a przynajmniej nie odczuwa się radości czy mięty do matematyki czy fizyki lub chemii, to można w ogóle nie kierować swojej uwagi na te studia.
Oprócz przedmiotów przyrodniczych, przydatna będzie także dodatkowa wiedza z zakresu nowych technologii. Co prawda nie jest ona wymagana, jednak może się okazać bardzo przydatną. Podczas studiów studenci będą się mierzyć z takimi przedmiotami jak między innymi astronomia galaktyczna i pozagalaktyczna z elementami kosmologii, astronomia Układu Słonecznego, astronomia ogólna, astronomia sferyczna czy mechanika nieba. Te brzmiące dość niewinnie i intrygująco nazwy przedmiotów kryją w sobie dość obszerne oraz trudne zagadnienia.
supernowaJeśli jednak mimo wszystko znajdą się śmiałkowie oraz chętni na podjęcie nauki na kierunku Astronomia, to warto się zastanowić, co po studiach będzie można robić. Przede wszystkim absolwenci Astronomii są mile widzianą kadrą w różnego rodzaju ośrodkach naukowych oraz badawczych związanych z tym, co się dzieje na niebie. Zatem jako specjalista w ośrodku badawczym czy pracownik planetarium będzie można nadal obcować ze zdobytą wiedzą. Można także zostać nauczycielem astronomii czy fizyki w placówce oświatowej różnego szczebla. Absolwent astronomii może znaleźć także pracę jako ceniony socjalista ds. obsługi komputerów oraz systemów komputerowych. I choć w muzeach czy ośrodkach badawczych miejsc pracy nie ma dużo, to co roku kilkaset osób kończy niniejszy kierunek i wchodzi na rynek pracy.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>